Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Janusza Korczaka

Bezpieczny Internet

Bezpieczny Internet. Bezpieczne dziecko - informacje dla rodziców, opiekunów


Sposoby ochrony dziecka:
Najlepszym sposobem ochrony dziecka jest rozmowa z nim. Nie ma lepszej ochrony niż mądry, troskliwy rodzic i jego opieka. Żadne rozwiązanie techniczne nigdy nie zastąpi dobrego kontaktu rodzica z dzieckiem.

 • Niech komputer stoi we wspólnym miejscu w domu.
 • Pozwoli Ci to raz na jakiś czas w naturalny sposób zerknąć na monitor i sprawdzić, co robi Twoja pociecha.
 • Pokaż dziecku wartościowe i bezpieczne strony.
 • Zadbaj o to, by dziecko miało co robić w internecie. Jeżeli zaproponujesz mu ciekawe serwisy, zapewne zajmie się nimi i nie będzie chodzić po ciemnych zaułkach sieci. Możesz zapoznać się z listą serwisów posiadających nasz certyfikat Strony Przyjazne Dzieciom.
 • Nie bój się internetu.
 • Internet sam w sobie nie jest zły. Nie podchodź do niego jak pies do jeża, nie zabraniaj dziecku korzystania z sieci. Potraktuj internet jak jedno z wielu zajęć dziecka, rozmawiaj o nim rzeczowo i spokojnie.
 • Rozmawiaj ze swoim dzieckiem.
 • Najlepsza metodą na to, by chronić dziecko przed najróżniejszymi zagrożeniami, jest rozmowa. Przygotuj się do niej, spróbuj poczytać trochę o internecie, dowiedzieć się o nim, by być dla swojego dziecka partnerem do rozmowy. Pamiętaj, że rozmowa to nie tylko mówienie, ale i słuchanie.
 • Surfuj po sieci razem z dzieckiem.
 • W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy zagonieni, zapracowani i mamy mało czasu. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko jest najbezpieczniejsze, kiedy jesteś przy nim. Jeśli surfujecie razem, dziecko na pewno w tym czasie nie będzie odwiedzać niedozwolonych stron.
 • Ustalaj zasady i egzekwuj je.
 • Nie zachęcamy w żadnym wypadku do stosowania w odniesieniu do sieci metod tzw. bezstresowego wychowania. Rodzice są od tego, by wyznaczać granice, określać pewne zasady i je egzekwować. Ustal z dzieckiem, co wolno, a czego nie i egzekwuj to. Nie popadaj jednak w przesadę. Naszym skromnym zdaniem amerykański pomysł, lansowany również w Polsce, by rodzice zawierali z dzieckiem umowę na korzystanie z sieci trąci absurdem. Idąc tym tropem dojdziemy do tego, że główny udział w wychowaniu będzie mieć notariusz, u którego będziemy zawierali umowy.
 • Wspieraj się programami filtrującymi.
 • Programy filtrujące mają za zadanie wspierać rodziców w ochronie dzieci, blokując wyświetlenie dziecku stron ze szkodliwymi treściami. Pamiętaj jednak, że program nie zastąpi Ciebie. Jak każde narzędzie bywa też zawodny.

  PODPOWIEDZI
  • Po jakich stronach chodzi moje dziecko?

Przeglądarki internetowe udostępniają historię odwiedzonych witryn. W najpopularniejszej, czyli Internet Explorer, do historii możesz dostać się skrótem klawiaturowym CTRL+H lub przyciskiem historia na głównym pasku przeglądarki. Zawartość historii można co prawda łatwo wyczyścić, ale dostępne na polskim rynku programy filtrujące zapisują dodatkowo same historię, której dziecko nie da rady skasować.

 • Jak ustawić poziom ochrony w przeglądarce?

Stanowiąca część systemu Windows przeglądarka Internet Explorer zawiera sama w sobie możliwości ochrony dziecka przed szkodliwymi treściami. Wybierając menu narzędzia, w nim opcje internetowe, wyświetlisz okno z ustawieniami. Wybierz zakładkę zawartość. Możesz tam uaktywnić i ustawić poziom ochrony klasyfikatora treści, dodatkowo umożliwi Ci on wprowadzenie ręcznie adresów dozwolonych dla dziecka stron.

 • Który program filtrujący wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na pewno wybierz program polski, gdyż będzie on radził sobie dobrze z filtrowaniem polskich stron, zachodnie programu radzą sobie z tym kiepsko. Unikaj produktów proponowanych przez firmy-krzaki. Na rynku liczą się w tej chwili 3 programy - Cenzor, Opiekun i x-Guard. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Skorzystaj z wersji demonstracyjnych, udostępnianych przez producentów, aby wybrać ten, który będzie Ci odpowiadał najbardziej.
 

Przydatne linki:

- www.saferinternet.pl

- https://www.uke.gov.pl

- http://www.zyjbezpiecznie.policja.pl

- http://www.komputerswiat.pl

Foto MOS

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny